Haber

Başkan Demirtaş: “Ladik merkezli olası bir depremde İlkadım’da çok az bina ayakta kalır”

Samsun’un İlkadım İlçe Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindeki Ladik-Havza merkezli olası bir depremde çok az binanın ayakta kalabileceğine dikkat çekti.

İlkadım Belediye Meclisi’nin 3 gündem maddesinden oluşan Mart ayı Olağan Toplantısı, Belediye Başkanı Necattin Demirtaş başkanlığında gerçekleştirildi. Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen gündem toplantısında, unsurların görüşülmesinden önce depremde hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Önder Necattin Demirtaş da Meclis toplantısında, İlkadım’da meydana gelen sarsıntı ve sarsıntının yol açabileceği tahribata ilişkin açıklamalarda bulundu.

“7,7 ile 7,8 büyüklüğünde bir depremin İlkadım ilçesinde düzgün bir yapı bırakacağına inanmıyorum”

Samsun yakınlarında meydana gelecek bir depremin 333 bin nüfuslu İlkadım’da büyük yıkıma neden olabileceğini belirten Önder Necattin Demirtaş, “Umarım bir daha böyle büyük felaketler yaşamayız. Ben de enkaz altından çıkmış biriyim. 1999 depremi Kıyamet günü bir durum var Memleketimiz bir sarsıntı bölgesi Bu konuda elimizden bir şey gelirse yapmak istiyoruz Teknik ekip oluşturup yapılar için ön hazırlık yapmak istiyoruz kendi ilçemizde yapılacak.Şu anda sarsıntı uzmanları Kuzey Anadolu Fay Hattını işaret ediyorlar.Ladik-Havza merkezli 7.7 7.8 ve 7.8 büyüklüğündeki bir sarsıntının İlkadım’da gerçek bir yapı bırakacağına inanmıyorum.Diyorum ki bu eski binalar çok olduğu için.binalar konusunda kentsel dönüşüm diyoruz ama uygulamada pek pratik değil.hükümetin bu konuda yeni kararlar alacağını düşünüyorum en azından bizim alacağımız kararla yeni kararlar alınmış olacak . BEN Binalarda önlem alabiliyorsak alalım. Düzenleyeceğiz” dedi.

“Eskiden inşaat terazisi ayakkabıyla yapılırdı”

Geçmişte bazı banliyö mahallelerinde bilim dışı binaların yapıldığına şahit olduğunu ifade eden Necattin Demirtaş, “İlkadım’da doğduğum mahalleden örnek verirsem, Hospitalbaşı’nda çocukluğumu hatırlıyorum. Ayakkabı ile inşaat terazisi var.Aslında belli.Yapacağımız araştırmadan sonra bina çürük çıkarsa ne yapacağız.Bu da düşündürücü.Bakanlığın bu bölgede kentsel dönüşümle ilgili bir çalışması var.Bunu yapacağız. ‘Abi burası senin mezarın olacak’ diye halkımızı ikna ederek çürüyen binaların vatandaşlarını bakanlığın kentsel dönüşüm sistemine ikna etmek zorunda” Anadolu ve Zeytinlik Mahallelerinde imza atan var imza atmayanların sayısı çok. işareti çok yüksektir. Bir grup oluşturup en azından başvuranların binalarını inceleyeceğiz” dedi.

“İlkadım ilçesinin 2/3’ünü yıkmak zorunda kalma durumuyla karşı karşıyayız”

Yapılacak incelemelerin ardından İlkadım’daki binaların üçte ikisini yıkmak zorunda kalacaklarının altını çizen Lider Demirtaş, “Kuracağımız grupla yapı denetimlerine başlamak istiyoruz. Yıkmak zorunda kalma durumuyla karşı karşıyayız. İlkadım ilçesinin 2/3’ü.Bununla nasıl başa çıkılacağı sorunu da kıymetli.En azından bu yolda çalışacak grubumuzu kuracağız.Yapı denetimlerinin de özel şirketler tarafından çok fahiş fiyatlara yapıldığını duyuyoruz. En azından kuracağımız grupla vatandaşların talepleri doğrultusunda uygun fiyatlara denetimler yapacağımızı düşünüyoruz.Bütün ilçeyi yapabiliriz diyemeyiz ama talepler doğrultusunda karşılamaya çalışacağız. .”

Başkan Demirtaş’ın ardından söz alan tüm parti kümelerinden meclis üyeleri, ilçedeki çürük binaların tespit edilerek tahliye edilmesi önerisini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Mecliste gündemde olan 3 konu görüşülmek üzere ilgili kurullara havale edildi. – SAMSUN

haberkorgan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu