Haber

Eski Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’nde konuştu Açıklaması

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Liderleri 9. Zirvesi’nde konuşan eski Türkmenistan Devlet Başkanı ve Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, “Türkmenistan’ın ulaştırma ve güç kesimlerini Türk Devletleri Teşkilatının öncelikli taraflarından biri olarak görüyorum.” dedi.

Özbekistan’ın tarihi Semerkant şehrindeki kongre merkezinde düzenlenen zirvede konuşan Berdimuhamedov, bu zirvenin üye ülkelerin ekonomik, ticari, yatırım, kültürel ve insani alanlardaki iş birliğinin güçlendirilmesine katkıda bulunacağına inandığını, zirvenin ayrıca uluslararası ve bölgesel ilişkilerde Türk Devletleri Teşkilatı üzerinde olumlu bir etki yaratacağını kaydetti.

Türkmenistan’ın mevcut milletlerarası ilgilerine mahsus yaklaşımlara, hukuk normlarına ve Birleşmiş Milletler Şartı’na sıkı sıkıya bağlı olduğunu ifade eden Berdimuhamedov, Avrasya’nın çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan siyasi durumun “çok dikkatli, spesifik ve kapsamlı bir değerlendirmeyi ve uygun önlemler almayı” gerektirdiğini vurguladı.

Berdimuhamedov, 2025’in Birleşmiş Milletlerde “Barış ve Güven Yılı” ilan edilmesi için teklifte bulunulduğunu hatırlatarak Türkmenistan’ın bu teklifinin, Türk devletleri tarafından destekleneceğine olan inancını lisana getirdi.

“Türkmenistan’ın ulaştırma ve enerji sektörlerini TDT’nin öncelikli yönlerinden biri olarak görüyorum”

Türkmenistan’ın, geçen yıl TDT’ye gözlemci üye olduğunu hatırlatan Berdimuhamedov, “Stratejik misyonumuzun bir parçası olarak bu organizasyonun ticaret, enerji, ulaşım, çevre, kültür ve insani alanlardaki olanaklarının artırılmasına katkıda bulunuyoruz. Türkmenistan’ın ulaştırma ve enerji sektörlerini TDT’nin öncelikli yönlerinden biri olarak görüyorum.” diye konuştu.

Ulaştırma ve güç alanlarının global ekonomik kalkınmadaki eğilimlerin bir belirleyicisi olarak hareket ettiğini belirten ve yeni ulaşım koridorları, güç güzergahları oluşturmanın ehemmiyetine vurgu yapan Berdimuhamedov, “Yakın gelecekte ortak önemli görevlerimiz olacağına inanıyorum.” tabirlerini kullandı.

“Türk devletlerindeki ekonomik fırsatlar yüksek sonuçlara ulaşmak için kullanılmalı”

Türkmenistan tarafından öne sürülen projelere, sürdürülebilir ulaşım sistemi ve güç güvenliği hususlarında iş birliğine ait kararına Türk devletlerinin dayanak verdiğini lisana getiren ve takviyeleri için Türk devletlerine teşekkür eden Berdimuhamedov, “Ortak yatırımları, ülkelerimiz sınırları içerisinde hayata geçirmek için teşvik etmeliyiz. Türk devletlerindeki ekonomik fırsatlar yüksek sonuçlara ulaşmak için kullanılmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY), 2024’ün Türk dünyasının büyük düşünür ve şairi Mahtumkulu Firaki yılı olarak ilan edilmesi ve Türkmenistan’ın Anev kentinin 2024’te Türk dünyasının “Kültür Başkenti” ilan edilmesi teklifine verdiği destek için TDT üye ülkelerine teşekkür eden Berdimuhamedov, 2024’te Magtumkulu Firaki’nin 300. doğum yıl dönümü çerçevesinde düzenlenecek etkinliklerde TÜRKSOY’un etkin yer alacağına olan inancını da lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu