Haber

İsrail’de hükümeti kurma görevi Netanyahu’da

İsrail’de, 1 Kasım’da yapılan seçimleri kazanan cephenin önderi, eski başbakan Benyamin Netanyahu, Cumhurbaşkanı Isaac Herzog tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi. Netanyahu’nun önderliğinde seçime giren; muhafazakarlar, çok sağcılar ve dini partilerden oluşan cephe, seçimlerde 120 sandalyeli İsrail meclisinde (Knesset) 64 sandalye kazanarak çoğunluğu ele geçirmişti.

Daha evvel birçok kere başbakanlık vazifesini yürüten 73 yaşındaki Benyamin Netanyahu hakkında halihazırda bir yolsuzluk davası görülüyor. Netanyahu kelam konusu argümanları reddederken, Cumhurbaşkanı Herzog, İsrail televizyonlarında canlı yayınlanan hükümeti kurma misyonunun verilmesi merasiminde yaptığı konuşmada, bu davanın türel açıdan Netanyahu’nun başbakanlık makamına oturmasına mani olmadığını lisana getirdi.

Üç buçuk yılda beşinci seçim

Sekiz partinin iştirakinde, 2021 yılının yaz devrinde kurulan koalisyon hükümetinin yalnızca 12 ay vazifede kalmasının akabinde parlamentoda çoğunluğu kaybetmesi üzerine İsrailliler, son üç buçuk yılda beşinci sefer parlamento seçimleri için sandık başına gitmişti. Seçim kampanyası periyodunda, ülkenin ulusal güvenliği ve yüksek enflasyon oranları belirleyici hususlar olmuştu.


İsrail Parlamentosu (Knesset)Fotoğraf: Maya Alleruzzo/AP/picture alliance

Hükümeti kurma misyonunu üstlenen Netanyahu, oluşturacağı kabinede tüm İsrail halkının temsil edilmesi için çabalayacağını belirterek, topluma bilhassa İran ve İran’ın nükleer programından kaynaklanan tehdide karşı geniş bir mutabakat çağrısında bulundu.

İsrail yasalarına göre Netanyahu’nun dört hafta içinde yeni hükümeti kurması gerekiyor. Bu bahiste başarılı olması durumunda Benyamin Netanyahu üçüncü kere İsrail Başbakanı olacak. Daha evvel 1996-1999 ve 2009-2021 yılları ortasında bu vazifede bulunan Netanyahu, İsrail tarihinin başbakanlık koltuğunda en uzun müddet oturan ismi olma özelliğine sahip.

Reuters,dpa / ET,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu