Haber

KÜÇÜKÇEKMECE’DE MÜHÜRLENEN BİNADA 3 YILLIK KORKU HAYATI

KÜÇÜKÇEKMECE’de bulunan 5 katlı apartman, 2019 yılında Marmara Denizi’nde meydana gelen 5,8’lik deprem sonrası bina sakinlerinin başvurusu üzerine karot numuneler alınarak incelendi. Belediye ekipleri, ‘can ve mal güvenliğini tehlikeye attığı’ gerekçesiyle binayı tedbir amaçlı mühürledi. Ama son 3 yılda başka bir işlem yapılmadı. Binada bulunan 32 dairenin sakinleri, mühürlenmesine rağmen depremin ardından daha büyük tedirginlik yaşadıklarını ancak kiralarının ödenmemesi nedeniyle hareket edemediklerini söyledi. Belediye yetkilileri ise kentsel dönüşüm firmasının raporundaki eksiklikler nedeniyle müdahale edemediklerini bildirdi.

Kahramanmaraş depremlerinden sonra binasını kontrol ettirmek isteyenler, başta İBB olmak üzere belediyelere ve yapı kontrol şirketlerine başvuruyor. Bazı binalarda ise yıllar önce alınan kentsel dönüşüm kararına rağmen herhangi bir işlem yapılmadığı ortaya çıktı. Küçükçekmece’nin Cumhuriyet Mahallesi’nde 32 daireden oluşan 5 katlı apartman, bina sakinlerinin başvurusu üzerine 2019 yılında Marmara Denizi’nde meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından kentsel dönüşüm firması tarafından karot örnekleri alınarak incelendi. Belediye ekipleri, ‘can ve mal güvenliğini tehlikeye attığı’ gerekçesiyle binayı tedbir amaçlı mühürledi. Ancak son 3 yılda başka bir işlem yapılmadı. Binada yaşayanlar, depremin ardından daha büyük bir dehşet yaşadıklarını ancak kira ödenmediği için hareket edemediklerini söylediler. Belediye yetkilileri ise kentsel dönüşüm firmasının raporundaki eksiklikler nedeniyle müdahale edemediklerini bildirdi.

MÜHÜRLÜ DAİRE İÇERİSİNDEKİ DAİRE 2 AY ÖNCE KİRAYA VERİLMİŞTİR.

Apartmanda dairesi bulunan İsmail Gündüzcü, müteahhitlerin ‘Kendimiz yaptık binamızda bir şey yok’ dediğini söyledi. ‘Garantörüz’ dediler ve binanın yıkılmasını istemediler. Diğer bir daire sahibi Boran Yıldırım ise, “3 yıl önce Marmara’da meydana gelen depremde binamız riskli çıktı. Daireyi de kiraya verdik. Buradaki daireyi iki yıldır kiralamadık çünkü 2 yıldır burayı kiraya vermiyoruz” dedi. ailem rahat etmedi ama 2 ay önce vermek zorunda kaldık.” söz konusu.

“Mutfağın tavanı üzerime düştü, uyuyamadık” Binada oturmaya devam eden apartman sakini Fitnat Aslan, 3 yıl önce mutfakta tavanın üzerine düştüğünü belirterek, “Bir aramız olmuştu. Bina sağlam mı diye karot numunesi alındı ​​Elimizde karot falan var her yere başvurduk ama elimizde hiçbir şey geçmiyor rapor apartmanın dış kapısına asıldı sizde var denildi kirayı ödemeden nereye gideyim şu an öyle bir sıkıntıdayım ki uyuyamıyoruz aslında depremden sonra yıkıldık bu bina çökünce herkes altındayken sesimizi duyacaksınız Tek derdim binanın üzerimizde olması, “Otur derlerse oturayım, sonra göçüğün altında kalayım, beni onlara haber verin” dedi.

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ: FİRMA RAPORU EKSİK, MÜDAHALE EDEMİYORUZ Küçükçekmece Belediyesi yetkilileri konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “2019 yılında Marmara Denizi açıklarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından bölge mühendisi gelen şikayet üzerine binayı tedbir amaçlı mühürledi. Yapı Denetim Müdürlüğü tarafından raporu alınmıştır.Ancak firma tarafından verilen raporda eksiklikler tespit edilmiştir.Bunun üzerine geri dönüş yapılmıştır.Geri bildirimimize ilgili firma herhangi bir şekilde cevap vermediği için kentsel dönüşüm dosyası onaylanmamıştır. Bu nedenle şu anda beklemede.Belediyemiz bu durumu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirdi.”Bakanlık ilgili firmaya uyarıda bulundu ancak hala bir yanıt alınamadı. Belge sistemde kalıyor maalesef eksiklikler tamamlanmadığı için müdahale edemiyoruz.”

Görüntü dökümü: ————————-Hasarlı kolonlar-Hasarlı merdiven-Hasarlı duvarlar-Pencereden dışarı bakan eski bina sakini-Fitnat Aslan röp-Boran Yıldırım röp-Ismail Gündüz röp-Genel detay resimleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu