Haber

CHP’den Atalay açıklaması: Anayasaya aykırı tutumdan vazgeçilmeli

ANKARA –Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Küme Lideri Özgür Özel, Türkiye Personel Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay’ın serbest bırakılmamasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Anayasaya aykırı bu tutumun bir an önce geri alınmasını talep ediyoruz” dedi.

‘ATALAY’ın tahliye edilememesi TÜM SİYASİ PARTİLERİN SORUNU’

Özel yaptığı yazılı açıklamada, TBMM’nin bir milletvekili eksik olarak çalışmaya başladığına değinerek, “Ülkemiz ‘tutuklu milletvekili’ gerçeğiyle yargının sonuna kadar siyasallaştırıldığı Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı döneminde tanıştı. Can Atalay’ın halen tutuklu olması, ülkemizin demokrasi ve adalet ihtiyacında yıllardır bir ilerleme kaydedilmediğini gösteriyor. Can Atalay’ın bu nedenle serbest bırakılmaması ve göreve başlayamaması sadece kendisinin ve partisinin değil, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilen tüm siyasi partilerin sorunudur.

‘ANAYASAL TUTUM ANAYASA’YA GERİ DÖNMELİ’

Atalay’ın siyasileştirilmiş bir yargı kararıyla gözaltına alındığını belirten Özel, “Can Atalay’ın halkın iradesine rağmen serbest bırakılmamasını kabul etmiyor, anayasaya aykırı bu tutumun bir an önce geri alınmasını talep ediyoruz.”

“ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR TAHLİYE EDİLMEZSE MECLİS BAŞKANININ YASAL MÜCADELESİ TARTIŞMAYA AÇIK OLABİLİR”

7 Haziran Çarşamba günü TBMM’nin 30’uncu başkanının seçileceğini hatırlatan Özel, “Can Atalay çarşamba gününe kadar serbest bırakılarak yemin etmesi gerekiyor. Aksi takdirde Meclis Başkanı seçimi sekteye uğrayacak ve seçilecek Meclis Başkanı’nın meşruiyeti tartışmaya açılacaktır.

‘ATALAY EN KISA ZAMANDA BOŞALTILMALI’

Özel, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ın Anayasa’nın 83. maddesine rağmen serbest bırakılmaması hukuk devletini ihlal etmekte ve her gün yeni bir hak gaspına neden olmaktadır. Soma, Çorlu ve Hendek’te mağdurların ve adaletin yanında yer alan Can Atalay bir an önce serbest bırakılmalıdır.”

dortdivanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu